Om klubben


Om klubben

Om du är medlem kan du logga in här:

Medlem login


Historia

Åre Golfbana öppnades och invigdes år 1989. Och det hela började faktiskt med ett aprilskämt…

Det var 1980-tal. Åre-Duved Summer Country skulle bli Europas största fritidsområde och stå som arrangör av en världstävling i golf. Skanska skulle ordna med ett bevattningssystem i Ullådalen för den nya golfbanan, som dessutom skulle förse Ullådalen med konstsnö vår och höst. En speciell grässort som retarderade både mygg och knott hade tagits fram.

Olle Rolén och Arne Wennås stod bakom den sensationella satsningen tillsammans med ett stort konsortium som spelade golf världen över och året runt och ett påhittat internationellt flygbolag.

Det var ett aprilskämt. Ett aprilskämt som publicerades i en av de två lokaltidningarna i mitten av 1980-talet.

Men, en del av planerna tog man faktiskt fasta på och nu startade en golfsatsning på allvar!

Olika platser undersöktes och många markägare bearbetades. En seriös idé var att placera banan i Åres nedfarter, men lutningen ansågs för brant. Till slut hittade man Staa, väster om Åre, på vägen mot Tännforsen. Banarkitekt var den välkände Åke Persson från Landskrona.

Åre golfklubb - Första golfbilden Olle Rolen
Åre golfklubb – Första golfbilden Olle Rolén


HIO

Det har slagits totalt 42 hole-in-ones på Åre golfbana sedan 1991!

16 HIO på hål 14
13 HIO på hål 8
7 HIO på hål 18
6 HIO på hål 5
1 HIO på hål 4

André Kjellberg har slagit hela 3 hole-in-ones! Därefter har vi Klas Wersén, Margareta Strandberg, Martin Kjellman och Patrik Mattsson som alla lyckats med bedriften 2 gånger.

NAMNHÅLDATUM
1 Ernst EbneterHål 14910814
2 Jahn ThelinHål 14910824
3 Siv OlssonHål 8910903
4 Bo MelanderHål 8920708
5. Ralph LernerHål 8920918
6 Ulf WölkerHål 5930724
7 Patrik MattssonHål 14930830
8 Rolf HallsbergHål 14940818
9 Lennart PaakiHål 14950801
10 Joakim EkrothHål 14960917
11 Fredrik ThulinHål 8990805
12 Patrik MattssonHål 5990821
13 Ove DarbyHål 18990824
14 Henrik KokHål 18000612
15 Annette PalmqvistHål 5000801
16 Eva DufvaHål 14000926
17 Fredrik LjunggrenHål 5010907
18 Anna KristofferssonHål 14030803
19 Martin KjellmanHål 14030625
20 Margareta StrandbergHål 8030701
21 Wille SkoglundHål 14030702
22 Håkan HisingHål 5040918
23 Klas WersenHål 8050712
24 Fredrik ÖstbergHål 18060819
25 Henrik NordenskiöldHål 8071028
26 Andre KjellbergHål 14090702
27 Klas WersenHål 8090828
28 Kenneth ÅkerlundHål 18100729
29 Andre KjellbergHål 18101006
30 Linus LernerHål 14110615
31 Jan MårdbergHål 8110925
32 Andre KjellbergHål 4111001
33 Jens PörkenäsHål 8130808
34 Tony SjöqvistHål 14130814
35 Margareta StrandbergHål 18140702
36 Patric BrooHål 5140722
37 Stephanie HenningHål 8140919
38 Jennie OlofssonHål 14160614
39 Karin EklundHål 18160925
40 Daniel PerssonHål 14180922
41 Martin KjellmanHål 8200909
42 Hans AlanderHål 14210626 
43 Andreas DahlbergHål 18230627 


Banrekord

Det här är våra banrekord!

BANREKORD FRÅN GUL TEE:
Peter Larsson, 66 slag (2023)

BANREKORD FRÅN RÖD TEE:
Åșa Johansson, 73 slag (2019)

Åre golfklubb - Peter Larsson, banrekord på 66 slag från sommaren 2023.
Peter Larsson, banrekord på 66 slag från sommaren 2023.


Klubbmästare

Varje sommar koras årets Klubbmästare på Åre Golfklubb. Vår mest frekventa Klubbmästare är utan tvekan Mia Carlsson på damsidan med 11 segrar och Peter Larsson på herrsidan med 9 segrar.

Klubbmästare Damer

ÅRDAMERD-50D-65
1990
1991Helen Westerlind
1992Alina Bergmark
1993
1994Ellen BreenElsa Weilert
1995Gunilla Eriksson
1996Annika Wignäs
1997Alina BergmarkKerstin Magnusson
1998Britta CarlssonSiv Olsson
1999Mia CarlssonAtti Larsson
2000Mia Carlsson
2001Ellen Anderssson
2002Mia CarlssonBritta Carlsson
2003Mia CarlssonBritta CarlssonSiv Olsson
2004Mia CarlssonBritta Carlsson
2005Mia CarlssonMaj Britt Hansson
2006Mia CarlssonTitti Nordenskiöld
2007Mia Carlsson
2008Mia CarlssonTitti Nordenskiöld
2009Ewa Thelin
2010Heide Nyqvist
2011Gunilla Johansson
2012Mia Carlsson
2013Mia Carlsson
2014Mia Carlsson
2015Gunilla Johansson
2016Elina Lindholm
2017Karin Eklund
2018Sara Johansson
2019Sara Johansson
2020Ewa Thelin
2021Ewa Thelin
2022Silje Steen Vollan
2023Silje Steen Vollan
2024

Klubbmästare herr

ÅRHERRARH-45H-55H-65JUNIORER
1990Peter LarssonHans LabandLars Marcus
1991Peter Larsson
1992Fredrik Bergmark
1993Sven Fjällström
1994Peter LarssonStaffan Carlsson
1995Jahn ThelinÅke NordSven Olsson
1996Patrik MattssonOve StenbeckSven OlssonSara Rönnberg
1997Mattias EkstrandHans PostSven OlssonJohan Alex
1998Fredrik ÖstbergLennart BergmarkPatrik Nietlisbach
1999Peter LarssonTord OhlssonSven OlssonSara Rönnberg
2000Mattias RutgerssonStefan LöfSven OlssonKalle Hallert
2001Peter LarssonTord OhlssonSven Olsson
2002Peter LarssonHenrik NordenskiöldLars MarcusMarcus Rosen
2003Peter LarssonHenrik NordenskiöldLinus Hansson
2004Patrik StrömSven FjällströmBoine JohanssonLinus Lerner
2005Fredrik ÖstbergStefan LöfBoine JohanssonLinus Lerner
2006Linus LernerKaj ForsbergBoine JohanssonMartin Thelin
2007Jörgen EnkeJan DuvdahlTord OhlssonUlf ZackrissonStefan Johansson
2008Pierre SegerGöran HäggströmLennart BlomBoine JohanssonNiklas Palmqvist
2009Pierre SegerLars-Olof PerssonGunnar Franzen
2010Stefan Arnesson
2011Lars Börje Eriksson
2012Klas RockbergSven Fjällström
2013Linus LernerSven Fjällström
2014Petter EklundHenrik Nordenskiöld
2015Petter EklundHenrik Nordenskiöld
2016Petter EklundUlf Hartell Borgstrand
2017Jahn ThelinSven Fjällström
2018Peter LarssonHenrik Nordenskiöld
2019Jahn ThelinHenrik Nordenskiöld
2020Jahn ThelinHenrik Nordenskiöld
2021Christofer Nässil
2022Petter EklundSven FjällströmMilton Viklund
2023Peter LarssonLennart BlomMilton Viklund
2024